Bir Başkadır Dizisi Aslında Ne? I Dizi İncelemesi

ViBio

460 B görünümler119

  Herkes sinirli, kimsenin kimseye tahammülü yok. Herkes bir birey, bir toplum, onlar gibi olmayanlar öteki. Aynanın diğer tarafı da aynısını düşünüyor. Son zamanlarda içinde yaşadığımız, içinde yaşamaya mahkum bırakıldığımız toplum bu.
  Ama diğer taraftan da şaşalı hayatlar, portakal suyunu içip okula giden zengin bebeleri,
  lüks arabalarla mekanlarda hava atmalı diziler devam ediyor.
  Bir taraf da bunlarla efsunlanmış gibi, belki de bunları izlemek daha kolay ve kafa yorucu olmadığından bu dizileri izleyip geçiyor.
  Ancak bir dizi geldi, ve yayına girdiğinden beri konuşuluyor.
  nedeni de şu: Dizi gerçek bir Türkiye fotoğrafını gözlerimizin önüne getiriyor.
  O anlamda aynı adı gibi. Yani bir başka…

  katma 17 gün önce

  YORUMLAR

  1. catto with a jobbo

   2:59 reklam, bir şeyin önceden reklamı*****

  2. Meral Kaya

   Dizi o kadar çok gerçeği anlatıyor ki... Her şey aynı şimdi ki hayat tek eksiği çocukların PUBG oynamasını ve tiktok çekmelerini koymamışlar

  3. Eylül Neslihan AKSOY

   diziyle ilgili pek kimse bunu dile getirmese de bence ülkeyi yansıtan en büyük durum; kesinlikle diyalogların yok denecek kadar az olması. özellikle kadınların; asla bi' cesaret söyledikleri lafın devamını korkudan mı bilemiyorum getirememeleri. iletişim çok az. vurgulananın bu olduğunu düşünüyorum bu yüzden.

  4. ışık boy

   👏👏👏👏👏

  5. Kemal Umut

   8:25 ne ayranımız dökülsün ne de başımiza talihsiz şeyler gelemsin..

  6. Wintake

   Akatsuki cüppen çok yakışmış. Direk eski günlere götürdünüz beni

  7. ALYSSA Alyssa

   Great show. Well done Oyku 🌹

  8. Ne Komik

   🗣️🎤🤐Bir Başkadır izlememek, Konuşanlara konuşmaz olaydım, 🔭mars yok abi ve diğer skeçlerimizi kaçırmayın, güle güle :)

  9. dEli Yusuf

   abla amma kilo almışsın. pandemi sana yaramamış

  10. Eslem Oktay

   Kirmizi odayi kirmizi odadaki gercekleri her seyi elestiren siz burdaki psikolagun yaptigi hatalari elestirmeyen gene siz. Bu da sizin sadece elestirmek icin elestiri yaptiginiz anlamina geliyor.

  11. ethem ercan

   Dizi güzel, MASUM'da öyle ama yönetmen arkadaş bu diziler yayınlanmadan önce hiç izlememiş gibi. Özellikle MASUM filminde oyuncuların konuşmaları anlaşılmıyor. Volümü açıyorsunuz o anda fondaki müzik bangır bangır. Sandalda dalga sesinden konuşanları izlemek için volümü açınca dalga sesinden duramıyorsunuz. Yani böyle güzel yapımlara imza at ama karakterlerin konuşmaları esnasında fondan gelen yüksek müzik sesinin akışı bozduğuna dikkat etme. Bilmiyorum izleyenler nasıl düşünüyor ama elimde kumanda ile volüm ayarını yapa yapa dizi izledim.

  12. Withatice

   Her videodaki gibi bir yorum olmuş Vibiodan parmak basılmayan yeri eleştirmesini beklerdim. Bir şeyleri tekrar tekrar yazmaya gerek yok kastettiğim şeye aşağıda birçok kişi değinmiş neyse...

  13. nur nur

   Ben hocaya da ayar oldum kızı başını açtı gitti insan nasihat eder dini sevdirmeye çalisir. Evet zorla birsey olmaz ama hic denemedi sevdirmeyi

  14. nur nur

   Neden kapali insanlar ya temizlikci rollerde yada köylü cahil rollerinde ? Başörtüsü olup doktor mühendis avukat öğretmen vs vs olan bir ton insan var

  15. Irmak Akyol

   Gamze Karaduman'nın vibiosunu da yaparmısınız.

  16. Doğu Özdemir

   of cok iyi dizi cidden herkese önermekten anlatmaktan yorulmuştum bu videoyu atim aartık direkt :D bu arada netflixi olmayan arkadaslar sadeceon.com dan uyguna üyelik bulabilir benden bi tavsiye olsun

  17. Emel Tarık

   Önyargıysa önyargı....

  18. Üzgünüm leyla dünya hali

   Uzun saç çok yakışmış 🤩🤩

  19. Euro Engineer

   Yönetmen hiçbişeye dokunmadan bir fotoğraf çekmiş,neyse o işte der gibi!! Yasin,Meryem,Psikologlar..hepsi biziz işte

  20. serife karaman

   o geleneksel veya muhafazakar su çagdaş demek ne kadar saçma, kutuplaşma bundan ileri geldi, halbuki dedelerimiz birlikte savaşmıslar dış duşmanlara karşı, yazık; osmanlı donemini sevmeyenler var ama o donemde en azinda birlik beraberlik vardi; bu kutuplasma en çok batili ulkelerini sevindiriyor; ben yurtdisinda ayrimcilik gordum ama en kotusu bir ulkede kendi insanina karsi ayrimcilik yapmak, bu da malesef Turkiye' de çok yaygin

  21. Ayse Yilmaz

   Kızına kapanmaya özendirmek isteyen kişiler bu diziyi seyrettirebilir. Dizinin mesajı kahve değil de hocanın plastik lale ve gerçek çiçekler karşılaştırması. Modern olan insanlar kokusuz plastik lale, muhafazakar insanlar gerçek çiçek.

  22. Ayse Yilmaz

   Cok güzel ve sürükleyici bir dizi olmuş ama gerçekten Turkiye'yi yansıttığını hiç düşünmüyorum. Kapalı olmayan herkes psikopat, loser, antipatik, hoşgörüsüz, loser... Bir tane elle tutulur insan yok.

  23. Albertin Kayipp

   Dizi yarıda kesilmiş gibi yani Sonucu da görmek isterdim, yarım kalan dizileri sevmiyorum gerçekten..

  24. Zekeriya Emek

   Dizi iyi yalnız bir kızın bekar ve hovarda bir erkeğin evinde çalışması olacak bir şey değil!

   1. baha skrtyapanogullari

    ekmek parasi dayi

  25. Erhan Daş

   Muazzam bir dizi

  26. Mine Kamisoglu

   Güzel seyrediyorum

  27. Meryem Saman

   Çok beğendim👍👍

  28. Deep Dream Music

   . (takıntı) Obsesif kompulsif bozukluğu bulunan oyuncu karakterleri ile dolu dizi . her karakterin bir takıntısı var . psikoloji üzerine oldugu için herkesin izlemesini tavsiye etmem . evdeki konusamayan küçük cocugunda takıntıları var hizmetçinin de takıntısı var hitmetçinin gittigi doktorunda takıntısı var doktorunda gittiği diger doktorunda takıntısı var . doktorun kardesinin takıntısıda var hizmetçinin kocasınında takıntısı var hizmetçi ye aşık olan hocanında takıntısı var . hocanın kızınında takıntısı var hocanın kızının arkadasınında takıntısı var . hepsinin kısaca takıntısı var dizide . bu yani şimdi hepsinin neye takıntısı oldugunu anlatmam için video falan cekmem lazım :D hatta tuvalette kızın kıyafetını alıp kokluyor ya o bıle okb bozuklugu yani takıntı hastalıgı . dizi tam anlamıyla takıntı uzerine kurulu .

   1. biri işte ya

    Ahahaha evet farklı ve kısmen doğru bir bakış açısı olmuş . Ben de farklı bir yerden baktım. Dizide herkesin aşağı yukarı bir derdi var . Anlatmak çözüme varmak istiyor . Meryem karakteri gidiyor psikologa anlatıyor ve bir bakıyor gün geçtikçe kendini iyi hissediyor hatta psikoloğun iyi geldiğini dile getiriyor. O gittiği psikolog da gidiyor başka bir psikologa dert yanıyor . Anlatıyor içini dokuyor ve ağlıyor sonra "saol ya rahatladım" tarzı birşey söylüyor. Diğer psikolog da gidiyor Sinan'ın yanına "manyak faşist işte ne olacak" gibisinden bir şeyler söyleyip derdini anlatiyor . Sinan ise dertlerini ...... Hmmm bir nevi gece sporlariyla(!) Atmaya çalıştigini görüyoruz . Tabi tam olarak atamıyor ailesinin yanına gidiyor tartışıyor ama hala kendini tam olarak ifade edip derdini anlatamiyor , doğrusu kendi de anlayamıyor bence . Son bölümlerde tukenmislikle spor salonunun yurume bandında hüngür hüngür yaşlara boğuluyor . Neyse . Ruhiye .... Ahhh ruhiye o yıllardır saklamış derdini içinde. diğerleri hiç olmazsa bulmuş birini anlatmış . Ruhiye karakteri üzerinden konuşacağı kimsesi olmayan ,aslında olsa bile anlatmayip kendi içini yiyip bitiren insanlarin çürümüş ağaca dönüşünü delirişini, hastalanisini görüyoruz. O da köyüne gidip yüzleşiyor geçmişiyle, dertleşiyor onunla . Onunki dertleşmek ten öte bir intikam duygusu aslında . Tecavüzcusuyle yüzleşmesi ... Sonra bir bakıyoruz kim var orada ağzı dili olmayan derdini anlatmak istese bile anlatamayacak olan küçük oğlan , ruhiyenin oğlu... Kimseye içini dokemeyecek olan küçük oglan dizinin sonunda aşağı yukarı herkes kendini başkalarına anlatmış iken konuşmaya başlıyor . Ben bu diziye , dizinin her insanın kendini anlayacak kişilere derdini anlatma ihtiyacı olduğunu göstermeye çalıştığ yönünden baktım , başka açılardan da bakılabilir tabii.

  29. Çelebi Sultan Mehmed

   500 sene ömrüm olsa 5 dakika bile seyretmem bunların yaptığı filmleri veya dizileri

   1. baha skrtyapanogullari

    like at abi videoya o yeter bana

  30. Ferhat Torunoğlu

   oyuncu kadrosu çok ama çok başarılı, bu hastalıklı rezalet çok bayat senaryonun şeytanca üstünü örtecek kadar

  31. mustafa şen

   bıraz spoıler var dedıgın yerde durdurdum lıke atıp cıkıyorum bb

  32. Sinan Aktakka

   Eğer bir işe değer verip çalışıyorsanız ve emek harcıyorsanız sonuç mükemmel olur. Diziyi izlemek için ön yargılarım vardı ama izlediğimde çok etkilendim. Sizinde elinize ağzınıza sağlık çok güzel değerlendirmişsiniz.

  33. HABİL TUFAN

   Kaynayan su kahveyi yakıyorsa, kahveyi kaynatarak kıvama getirenlere malmı, diyoruz? Kafam karıştı😂🤣

  34. Kadriye Sezgin

   Bir Başkadır dizisi ile ilgili en güzel yorum sizinki olmuş. Aynen her cümlesine katılıyorum. Teşekkürler. Emeğinize sağlık.

  35. Banu Koca

   Çok güzel özetlemişsiniz emeğinize sağlık👏👏👏

  36. Ahmet’s Comment

   İnsandan etosu çıkardığımız zaman geriye kalan tek şey çitos

  37. Kadir Ülgen

   Abla Efso Saç Stili

  38. sid

   O kıyafet nedir bacım giyecek başka bişi mi bulamadın. Gözümü kemirdi resmen

  39. Lerzan Kuzgun

   keşke orjinal bir yorum getirseydiniz Dadanizm'de Zeynep Naz İnansal'ın yazdığı yazıyı kopyalamasaydınız daha etik bir içerik olurdu. Yazının orjinali için: dadanizm.com/2020/11/12/gozune-uyku-girmeyen-issiz-bir-telgrafhane-bir-baskadir-dizi-incelemesi/

  40. Safiye Safiye

   Abi orta anadolu ağzı Meryem doğu ağzı yenge ege ağzı ile konuşuyor. Abi ile yenge olurda Meryem ve abisi aynı ağzı konuşmalıydı.

  41. Elma Suyu

   herkes tarafsız gerçekleri yansıtıyor dese de dizide ilginç olan kapalı kadınların hepsi okumamış cahil açık olanların hepsi okumuş ve bilgili. hatta tülin özenin canlandırdığı karakter kürt bi ailenin okumuş psikiyatrist olmuş kızı açık modern bilgili ama ablası kapalı ve hurafelere inanan ve asabi. dizide kapalı ama okumuş bilgili tek bir karakter yok. dizinin çekimleri müzikleri tarzı çok güzel ancak her netflix dizisi gibi bir eşcinsellik olgusu işin içine sokulmuş ve din cahillikle paralel gitmiş. dizinin mesajı şu kapalılar da iyi insanlardır ön yargı ile bakmayalım, onlarda bizden onları da kabullenelim, ön yargı kötü bir şeydir havası ile baştan bir ayrımcılık ve alt sınıf betimlemesi yapılmış.ne diyelim her zaman ki bakış açısının bir başka ifadesi olmuş

   1. Jeaners Jashlem

    Dizide türbanlı ve türbansız kadınların eşit olduğunu vurgulamışlar ama siz hâlâ dizide türbanlıların kusurlu olduğunu iddia ettiklerini savunuyorsunuz... Çok garipsiniz. Size yapılan iyiliklerde yaramıyor. "Türbanlılar ve türbansızlar eşittir" deseler bile yine saçmalamaya devam ediyorsunuz.

  42. Mesut Ciftci

   Siyasetten bağımsız konuşuyorum (yani görüş,düşünce,parti, spor takımları,zevkler, renkler) herkes herkesi ötekileştirmeden her konuda saygı duyup değiştirmeden, O da öyledir deyip kabul etse. Kimse kimseye önyargıyla bakmasa. Hayat bayram olsa... :))

  43. Aydan

   Çok güzel anlatmışsınız lan

  44. Hûrrem 〽Kanunî

   Fake hayatlar

  45. Tarkan Türkcan

   Aleviler yine yoktu bir dizide daha. Bu toprakların kökeni olan Aleviler yine yok sayıldı! Yine ötekileştirildi! www.google.com/amp/s/m.haberturk.com/yazarlar/oray-egin/2872909-bir-baskadir-yetmez-ama-evet-fantezisi-amp

  46. Seyhan Duran

   Kaynayan su ve kahve cumlesinin arka planini hic dusunmemistim, yönetmen ne kadar inceve derin dusunmus ve işlemiş gerçekten 👏👏

  47. fatih bedirhan dilber

   pek de öyle değil hani, halk tv izleyen seküler kısmı nedense yalıda oturuyor gibi lanse diyo. Nerdede bizim yalımız?

  48. r.i.p.2my_youth

   Diziyi izlerken herhangi bir oyuncu/karakter ne zaman ağlamaya başlasa ben de direk ağlamaya başlıyordum...

  49. r.i.p.2my_youth

   Diziye dün başlamıştım 7. Bölüme kadar izledim, bugün de son bölümü izleyip sezonu bitirdim. O kadar güzeldi ki... Türk dizilerinde böyle içten ve doğal oyunculuk görmeyeli gerçekten çok olmuştu. Emeği geçen herkesi tebrik ederim çok güzel bir yapım koymuşlar ortaya.

  50. Zek zekioğlu

   Güzel özetlemşsnz müqemmek bir dizi

  51. Melissa Onar

   bu dizi hakkında izlediğim en iyi analiz.

  52. Kitap Kurdu

   Önyargılarımızdan kurtulmalıyız. Yoksa bir adım yol alamayız. 😶🌹🌹🌹

  53. Gencay Deniz

   Atatürk gibi adamlara ihtiyacımız var.

  54. Agah Yunus Hanoğlu

   süper

  55. Rümeysa Karabag

   Keske tv da verselerdi yaaa

  56. Yücel Ycl

   Müziklerde fonlarda msjlarda guzel

  57. Zehra Selenay Gümüş

   Filmlovers tan iyi çalmışsınız hll 👌👌

  58. S Ş

   Saçların harika görünüyor çok yakışmış 👍🏼

  59. Filatov

   Diziyi sadece Öyku Karayel'in oyunculuğundan oturu izledim

  60. Sezer Turk

   Valla Evirün çevirüün lafı isedin yere getirüün haa

  61. Can Vann

   Eviriyon cevirion

  62. Adamın biri

   Nereye dönersen dön götün arkada kalır Bu diziyi anlatan bir cümle budur bence Çünkü ülkemizin konum olarak doğu ve batı arasında köprü misali duruşu reel anlamda halkın iki kültür iki medeniyet arasında var oluşsal sancılar çekmesi Aidiyet dugusu sıkıntıları Ne kadar uzak ne kadar alakasız gözüksekte bir şekilde bir birimize bağlı ve alakalıyız Cok karmaşık ama biokadar sade ve bütünüz..

  63. Ömer Balık

   Türkiye'nin ihtiyaç olduğu bir dizi bence biraz olsun bizleri düşündürdü.

  64. mesut yusuf gencer

   Hacı, saçlar muhteşem 👍🙏👌

  65. Furkan Bayar

   Murat Soner e pardon vibio ya hoş geldiniz

  66. Mucize Eylül madak

   Bu yönetmen sayesinde birçok insanın bakış açısı değişecek GERÇEK Türkiye bu işte kimsenin umurunda bile değil(çoğunluk) Herkes ailesinin her dediğini doğru zannediyorlar ne yanlış ne doğru hayatı sorgulamıyorlar

  67. Doğa Bitikoğlu

   Diziyi bitirdim ama hiç bu kadar derin bakmamıştım

  68. han dy

   Tüm medya organları neredeyse 100 yıldır tesettürlü kadını kapıcı, temizlikçi, okumayan, cahil olarak gösterdi ve hala da göstermeye devam ediyor. Söz konusu dizide olduğu gibi. Hangi dizi, filmde doktor, mühendis, mimar, bilim kadını tesettürlü görüyorsunuz? Oysaki bunların sayısı o kadar fazla ki, Allah rızası için değil köylerde adetten kapan kadınlar gösteriliyor hep.

   1. han dy

    @Jeaners Jashlem Dizi alttan alta diyor ki ''Biz kapalılara çok önyargılıyız hep onları cahil görüyoruz çok üzülüyoruz bu durumdan nasıl değiştirebiliriz'' size de şunu deyin istiyor; ''İyi de kadın haklı cahil görmekte baksana hayatında gördüğü bütün kapalılar cahil işte.'' Bu çok net. Bu arada iyilik; karşılık beklenilmeden yapılan yardım demektir. Kimse kimseden iyilik falan beklemiyor. Hadsizlik yapılmasın yeter😉

   2. Jeaners Jashlem

    Dizide türbanlı ve türbansız kadınların eşit olduğunu vurgulamışlar ama siz hâlâ dizide türbanlıların kusurlu olduğunu iddia ettiklerini savunuyorsunuz... Çok garipsiniz. Size yapılan iyiliklerde yaramıyor. "Türbanlılar ve türbansızlar eşittir" deseler bile yine saçmalamaya devam ediyorsunuz.

  69. YAĞMUR DALGIÇ

   Yorumlara baktım herkes kapalı , tesettür diye tutturmuşlar burda sorunlu insanların hayatı anlatıyorlar bunun kapalı yla alakasi yok herkes eşit kapaliyi hor görme gibi durum kesinlikle yok kafanıza sokun

  70. NURAY AKAY

   Her cümlesine katılıyorum sonuna kadar 👏🏻👏🏻👏🏻

  71. ESRA CEVİZ

   Kapalıları cahil gösterdiklerinden bahsetmişler izleyip öyle karar vermek istiyorum şuan önyargılı olmak istemiyorum

  72. Emin Özaydın

   ŞU KADIN DEFOLSUN ŞU KANALDAN

   1. Jeaners Jashlem

    Ben çok seviyorum. Sen sevmiyorsan izlemeyebilirsin.

  73. Suat Güleşçi

   Videoyu yarıda bıraktım gidip diziyi izleyeceğim o derece

  74. Tv-ds / Diren Sanat / Tiyatro Sinema Film Dizi

   Taş çatlağından mutlaka su sızdırır sözü de var. unutmadan

  75. Tv-ds / Diren Sanat / Tiyatro Sinema Film Dizi

   Kaynayan suyu kahveye dökmeyin. ELLERİNİZE SAĞLIK. Diziyi güzel ifade ettiniz. sevgiler.

  76. Batuhan Büker

   Şafak Kaç Ruhiye der susarım

  77. Yeni Sanayi

   Kaynayan suyu kahvenin üzerine dökmemek gerekiyor ki kahve yanmasın. Nasıl ki kaynayan su kahveyi yakıyorsa reflekslerle verilen ani tepkiler de karşı tarafı üzer. Yani durağan olun anlamaya çalışın. Konuşmadan önce kaynar suyu dinlendirmek gibi önce bir düşünün ve tepki verin. Kahveyi de yakmayın karşınızdakinin canınıda.

  78. figen konyalı

   Piskoloğa fazla yüklenmişler.Bir kadın evlenmediyse kesin birilerini kıskanıyordur. (Meryemi bile) Piskoloğun arkadaşı bile ortadoğu bağnazı bir yerdelerden çıkarıyor içindeki yobazı. Baştan sona cehalet kokuyor. Bir yanda cahilliğiyle beyin yakan işi gücü tek bildiği yemek yapmak olan kadınlar diğer yanda fanus içinde yaşayan kibirli elitler.Memleket iki grubun oyuncağı olmuş. ara formlar yok sanki.Müzikler ise berbat.

  79. Pinar MÜLLER

   Turkiyenin gercekleri

  80. Ayşegül Altinoluk

   Cok güzel anlatmışsınız bu kadar kendimi kaptırmamiştım bir diziye oyunculuk mükemmel aslında hepsi biziz bizi cok iyi anlatmış bütün bölümlerini o kadar sardı ki iki günde izledim keske bitmeseydi baska bölümlerinde olsa.👏

  81. nean

   1. Gizem Kaboğlu | İşte Bu Bizim Hikayemiz: Bir Başkadır. zaytung.com/blgdetay.asp?newsid=383578 2. Şenay Aydemir | Bir başka olduğu kesin de! www.evrensel.net/yazi/87539/bir-baskadir-bir-baska-oldugu-kesin-de 3. Kerem Akça | Bir Başkadır, Yeni Türkiye’yi terapi masasına yatırıyor. www.posta.com.tr/yazarlar/kerem-akca/bir-baskadir-yeni-turkiyeyi-terapi-masasina-yatiriyor-2287231 4. Mehmet Açar | ‘Bir Başkadır’ memleket dizisi... www.haberturk.com/yazarlar/mehmet-acar/2867114-bir-baskadir-memleket-dizisi 5. Emrah Kolukısa | Benim memleketim. www.cumhuriyet.com.tr/haber/benim-memleketim-1790556 6. Ekşi Sözlük'te son 3 günde 1000 civarı girişe konu olmuş dizi - ki bence dalga boyunu ölçmek için geçerli bir araç kanal burası. eksisozluk.com/bir-baskadir--1850348 7. Cem Tunçer | Sinemamızda “The Mukhtar Scene” etkisi. vesaire.org/netflix-bir-baskadir-berkun-oya-the-mukhtar-scene/amp/?__twitter_impression=true 8. Ekrem Buğra Büte | Bir Başkadır: Boşluktaki Mesafeler. altyazi.net/yazilar/elestiriler/bir-baskadir-bosluktaki-mesafeler 9. Tolga Binbay | Bir başkadır benim memleketimin terapisi! sol.org.tr/yazar/bir-baskadir-benim-memleketimin-terapisi-19287 10. Tayfun Atay | Bir Başkadır benim memleketim! Berkun Oya diyor ki: Kültürel olarak birbirine ışık yılı uzaklığında, ama yine de yan yana yüz yüze iç içe aynı hayatı paylaşan insanlarıyla; toplumsal parçalanmışlığı, kültürel şifozrenisi, gündelik melankolisiyle memleketim…twitter.com/ataytayfun/status/1327896384788455425?s=20 11. Ercan Geçgin: Handiyse bir ders izlencesi sunuyor dizinin değinileri üzerinden. TR meselesi siyaset değil sosyoloji derken 19. notu özellikle önemli buldum. Ferdi Özbeğen bağının neden ve nasıl kurulduğunu diziden daha fazla merak ediyorum açıkcası. twitter.com/ErcanGecgin/status/1327731937130274816 12. Evren Balta: Genel olarak aktardığı çerçeveyi [bilakis diziyi tartışma hallerimizde dahi açığa çıkan] sancımızı betimlediği için değerli buldum. Fakat terapist koltuğunda başlayan bir diğer dizi "Bu Kalp Seni Unutur mu?" (2008) hatırlatmak isterim. twitter.com/Evreki/status/1327704168333709315?s=20 "Bu Kalp Seni Unutur mu?" dönemin açılım iklimine koşut olarak başlamış ve fakat bitirilememiş bir projeydi. Danışman listesine bakarsanız zaten nedenini anlamak çok da zor olmayacaktır. Sanırım #birbaşkadır konuşmak için bu "yüzleşme" kazasını hatırlamak gerekecek. twitter.com/BesimCanZirh/status/1327920240852865025?s=20 13. Yalnız not etmek gerekir ki tarihimizin en hızlı tüketilen malzemesi oldu. Pandeminin de etkisi vardır kuşkusuz ama bu durum da bir şeyler anlatıyor sanırım. t24.com.tr/video/netflix-dizisi-bir-baskadir-yayinda-8-bolumde-turkiye-gercegi,34051 14. Ali Şimşek | Bir Başkadır: Bir Çukura Bakıyoruz Birlikte. www.ekdergi.com/bir-baskadir-bir-cukura-bakiyoruz-birlikte/ 15. Ömer Can Saroğlu | Bir Başkadır İncelemesi: Estetize Edilmiş Ayna Testi. kayiprihtim.com/inceleme/bir-baskadir-incelemesi/ 16. Anıl Mert Özsoy > Tülin Özen: 'Bir Başkadır' oyuncusu Tülin Özen: Bu bir dizi... www.gazeteduvar.com.tr/bir-baskadir-oyuncusu-tulin-ozen-bu-bir-dizi-haber-1504580 17. Bir zincir olarak okumaktan ziyade [dizinin akışı üzerine canlı yorumlu] bir performans olarak izledim diye bilirim [spoiler kelimesini yeniden tanımlayan] bu seriyi. twitter.com/yildiz_tar/status/1328026088606490626 ?s=20 18. Ergun Babahan ve Gökhan Bacık | 'Bir Başkadır' dizisi Türkiye'nin neyini anlattı da bu kadar çok tutuldu? ahvalnews-com.cdn.ampproject.org/c/s/ahvalnews.com/tr/diziler/bir-baskadir-dizisi-turkiyenin-neyini-anlatti-da-bu-kadar-cok-tutuldu?amp 19. 17 Kasım | 21:00 | Erkan Saka > Nükhet Sirman, Feyza Akınerdem, Cihat Duman, Aylin Dağsalgüler. trlocal.info/u/video/gqKgiKmxkni1mKY 20. Can Dündar > Aysuda Kölemen: "Bir Başkadır" ve Türkiye'deki yankıları trlocal.info/u/video/nqSpqZO01aHbrJ4 21. Yiğit Karaahmet | Esneyen Boşluk. www.ekranella.com/ozel/esneyen-bosluk 22. Artemis’in Kutsal Geyiği , Aristo’nun Retorik Üçgeni, Kullanılan Referanslar, Sanat Tarihine Göndermeler, Karakter ve Durum Analizleri ‘BİR BAŞKADIR’ dizi çözümlemesi Tufan Şimşekcan trlocal.info/u/video/d4OZg9a_z5etqp4 23. Geekyapar Berkun Oya'nın yazıp yönettiği Netflix dizisi Bir Başkadır üzerine biraz tartıştık: trlocal.info/u/video/k21sos6W1prghaY 24. Ustasını Arayan Çırak | Bir Başkadır: Düşünceleri, acıları, heyecanlarıyla insan www.ranini.tv/ozel/42536/1/bir-baskadir-dusunceleri-acilari-heyecanlariyla-insan 25. Tanju Baran | Bir Başkadır Bizim Yeşilçam’ımız. medium.com/@thenatuckbaitan/bir-ba%C5%9Fkad%C4%B1r-bizim-ye%C5%9Fil%C3%A7am%C4%B1m%C4%B1z-2a1241a0aad1 26. Utku Ögetürk'ün @filmlovers için yaptığı röportaj. trlocal.info/u/video/fIqji5m62am3nnQ 27. Perihan Mağden | Hayaller: ETHOS, Gerçekler: BİR BAŞKADIR BENİM MEMLEKETİM. BU dizide tahammül edemediğim / üstesinden gelemediğim İKİ mesele var arkadaş p24blog.org/yazarlar/4610/hayaller--ethos--gercekler--bir-baskadir-benim-memleketim 28. Aslı Ildır [Alegori kullanımıyla ilgili gelen yorumlarla birlikte]. twitter.com/asliildir/status/1327637800641048587?s=20 29. İlker Hepkaner | Bir Başkadır’ı Yaratanlar Sosyoloji Bilmek Zorunda mıdır? velvele.net/2020/11/16/bir-baskadiri-yaratanlar-sosyoloji-bilmek-zorunda-midir/ 30. Bercben | Hangi ‘Bir Başkadır’ kadın karakterisiniz? medium.com/@bercben/hangi-bir-ba%C5%9Fkad%C4%B1r-kad%C4%B1n-karakterisiniz-1e04ae61ce29 31. Fırat Mollaer | Kültürelci bir Türkiye alegorisi. www.gazeteduvar.com.tr/bir-baskadir-ama-nasil-haber-1504728 32. Bedri Soylu | “Türkiye’nin Ruhu”na Bakmak: Berkun Oya’nın Bir Başkadır’ı Üzerine www.emekveadalet.org/notlar/turkiyenin-ruhuna-bakmak-berkun-oyanin-bir-baskadiri-uzerine/ 33. Yavuz Genç | Bir Başkadır’ Netflix Türkiye’nin zirvesinde: Dizi neden bu kadar çok tutuldu? kronos34.news/tr/bir-baskadir-netflix-turkiyenin-zirvesinde-dizi-neden-bu-kadar-cok-tutuldu-elestirmenler-ne-diyor/ 34. İsmail İçen | Bir Başkadır serbestiyet.com/featured/bir-baskadir-45243/ 35. Osman Elbek | "Bir Başkadır" bianet.org/bianet/yasam/234491-bir-baskadir 36. Haziran Düzkan | Bir Başkadır: Sakın kader deme www.5harfliler.com/bir-baskadir-sakin-kader-deme/ 37. Beren Azizi | İster vur, ister okşa… Ben biraz Periciyim kaosgl.org/gokkusagi-forumu-kose-yazisi/ister-vur-ister-oksa-ben-biraz-periciyim 38. Hakan Sipahioğlu | Bir Başkadır Gülün Adını Koyabilmek www.ekdergi.com/bir-baskadir-gulun-adini-koyabilmek/ 39. Onur Can Sümen | Bir başkadır aufhebung. sumen6.wordpress.com/2020/11/14/bir-baskadir-aufhebung/ 40. Tuba Torun | 'Bir Başkadır' neden bu kadar sevildi? www.gazeteduvar.com.tr/bir-baskadir-neden-bu-kadar-sevildi-makale-1504647 41. Melikşah Altuntaş | Coğrafya kederdir: “Bir Başkadır”ın hissettirdikleri bantmag.com/cografya-kederdir-bir-baskadirin-hissettirdikleri/ Teşbihte hata olmasın fakat tüm bu dalga bana 2009 yılında Almanya'da @Tatort dizisinin bir bölümüyle yaşanan oldukça tuhaf bir vakayı hatırlattı. Kira Kosnick'in şöyle bir notlaması var bu vakaya dair. Biraz ters bir açı ama ince bir temas da var gibi. www.cambridge.org/core/journals/new-perspectives-on-turkey/article/to-whom-honor-is-due-mediated-crimescenes-and-minority-stigmatization-in-a-bordercrossing-context/00D4828ECD02B4920BCA4B1E8BCB4469 42. Fatih Yaşlı | Barışmaya ihtiyacımız var! sol.org.tr/yazar/barismaya-ihtiyacimiz-var-19515 43. Kaan Kavuşan | Bir Başkadır'daki temsiller üzerine. gazetemanifesto.com/2020/bir-baskadirdaki-temsiller-uzerine-399727/ 44. Sevilay Çelenk | “Bir Başkadır” dizisini kuşatan hararetli tartışma. medyascope.tv/2020/11/17/sevilay-celenk-ile-yeri-gelmisken-51-bir-baskadir-dizisini-kusatan-hararetli-tartisma/ 45. Itır Erhart | Bir Başkadır Ötekinin Gözünün İçine Bakmak. gq.com.tr/populer/bir-baskadir-otekinin-gozunun-icine-bakmak 46. Ali Murat Ergül | "Bir Başkadır" Benim Memleketim. www.sanatatak.com/view/bir-baskadir-benim-memleketim 47. Oray Eğin | Bir başkadır “yetmez ama evet” fantezisi. www.haberturk.com/yazarlar/oray-egin/2872909-bir-baskadir-yetmez-ama-evet-fantezisi 48. Resul Altınok | Bir Başka mı? www.sosyalistgundem.com/bir-baska-mi-resul-altinok/ 49. Ergin Yildizoglu | Bir Başkadır. bosluklarergin.blogspot.com/2020/11/bir-baskadr.html?spref=fb&m=1&fbclid=IwAR3QyXCYheDWZ3oOAQDdQf3eHX9WxAprSu1WhaD0pKGj5FZCUskYvxAR9UU 50. Hülya Osmanağaoğlu | Bir Başkadır samimi Müslümanlığın ailesi sendika.org/2020/11/bir-baskadir-samimi-muslumanligin-ailesi-601533/ 51. Sinan Alper | Sosyal Psikolojik Açıdan "Bir Başkadır" open.spotify.com/episode/3LeJlVzervb8HifaiSVyCc?si=5HIMril3Tyu5VXU6_dmQow 52. Yıldıray Oğur | Bir başka (dır) Türkiye mümkün... www.karar.com/yazarlar/yildiray-ogur/bir-baska-dir-turkiye-mumkun-1587732 53. Eleştirel Kültür kendi bünyesindeki tüm yazıları dosya olarak şurada topluyor www.ekdergi.com/bir-baskadir-memleketim/ 54. Şahika Can Akın | "Bir Başkadır" ... Ön Yargılar ve Başarılar www.dibace.net/sineyorum/bir-baskadir-dizisinin-on-yargilari-ve-basarilari/ 55. Besim Dellaloğlu | Aslında bütün memleketler başkadır! www.gazeteduvar.com.tr/aslinda-butun-memleketler-baskadir-makale-1504837

  82. Sudenaz Uyan

   1 sezonu ard arda tek günde bitirenler ... +1

  83. Deniz Deniz

   İzledim, hiç beğenmedim. Yazar Nihat Genç'in de dediği gibi 80 yıllarda kalmış varoş mahallede yaşayan insanların hayatı. Artık o yıllarda değiliz ve bu şekilde dışlama yok. Hatta kapalı insanların hayatları gayet normal olması gerektiği gibi. Çok gereksiz olmuş.

  84. Ceyda Vural

   Yorumlara okuyorumda... Yıne geç kalınmamıs birbirbirimize yemekte. Sadece fikrini söyleyeceğiz... Nedir bu kendine benzetmek arzusu insanlar ı kendı benliği ile kabul görun en azından deneyın. . Bu dizi de anlatılmak istenen adam yerine konmak. İşte yorumlarda da hayatta da dizide de anlatılmak istenen bu. Bir karşınızdakini adam yerine koyun be. O zaman ortalık dingilleşecek. Ama deli deli kavga etmeyi seviyoruz derseniz o da bir tercihidir. Deli deli bnm fikrim. Lütfen fikrime saygı duyun. 🤗

  85. evren evren

   psikolog değil psikiyatrist

  86. Batuhan Tamburacı

   Abla ustundekine bayildim

  87. yusuf özkan

   Kırmızı Oda izlemeyenler atıp tutuyor. bu dizide en iyi oyuncu

  88. Yasim Mesut

   yahu bunlar bir proje hala kavrayamayan beyinler var bu gurup ermeni yapım netf bizim kültürümüz ve bakış açımızla alay eder dini dergerlerimizi eleştirir ruhi bakış açımızı baltalar içi boş insan oluşturmak için insan pişkolojişi üzerinde çalışır ve oynar bu tip diziler kişilerde etki bırakabilir. yani bunun bir pröje oldugu aşikardır bizlerin kültür ve gelişmizligimizle yakından alakası yokdur bilinçsiz bir toplum oluşturmak ve o toplumu yönetmek işteyen bir kesim hep vardı ve hep var olacak nasıl moda tekştil gibi dayatılan kıyafetler varsa bir çok bıranşda aynıdır müzik sinema gibi birde kumar sektörü başka dizilerde eşcinsellik vurgulanır nerde kaldı insanlık unutmayın burası bir sınav yeri sonu belli olan alandayız herkez tadacak olandan kacamaz dönüsümüz Allah' a dır. selametle.!

   1. Yasim Mesut

    @Jeaners Jashlem hala papagan gibi aynı seyi diyorsun esitlik yok iyi kötü güzel cirkin tatlı acı hiç esit olabilirmi bide ayet bilmeden konusma benim dinim senin gibileri iblis olarak kabul ediyor tobis.

   2. Jeaners Jashlem

    @Yasim Mesut iyide senin dinin bunun yanında herkes eşittir diyor.

   3. Yasim Mesut

    @Jeaners Jashlem benim dinim buranın bir sınav yeri olduğunu ve ahiret yurduna hazırlık olduğunu söyledi ve ekledi yarginalacaksiniz

   4. Jeaners Jashlem

    @Yasim Mesut ya kardeş senin dinin bile herkes eşit diyor. Neyin kafasını yaşıyorsun sen

   5. Yasim Mesut

    @Jeaners Jashlem nerde geçiyor bak bakalım takva sahibi olan özellikle de hayat bilgisi olan varsa ayetle konuş bilgin varsa . takva nedir kime kimlere verilir

  89. BTS Chim

   Empati

  90. Devrim Salman

   trlocal.info/u/video/i59-htfVuWXYgmc

  91. enes öztürk

   arka planda şahsiyet jeneriği var

  92. ömer cihad

   Memleketim! Şarkısı Yahudi Marşı değil miydi? @vibio

   1. ömer cihad

    Yani trlocal.info bu kanalın Türkiye versiyonu olan Fox TV ana haberinin jenerik müziği. Allah Allah ne tesadüf..

   2. ömer cihad

    @HAYLİNA AKSU bir de şu konu var.. ismiyle cismiyle bildiğimiz Fox TV niye ana haberde sürekli bu şarkıyı çalıyor. trlocal.info/u/video/f6V9jsTHyKnZe2s

   3. ömer cihad

    @HAYLİNA AKSU trlocal.info/u/video/in19r9HIkpyTang şarkıyı ilk söyleyen sanatçının eşinin katıldığı program.. "Musevi şarkısıdır!"

   4. ömer cihad

    @HAYLİNA AKSU o zaman bir de bunu dinleyin.. trlocal.info/u/video/eq-tbJi8uZTPlKo

   5. HAYLİNA AKSU

    Ya bir git Allah aşkına !!!

  93. Ys Yrbs

   Sinan Meryeme acımıyor. İnsan acıdığı kişinin yazmasını koklamaz. Ondan hoşlanıyor ama kendine yakıştıramıyor.

   1. Ceyda Duru

    @Hacer Altınay kesinlikle ama bı taraftan kendine de yediremiyor işte öyle bı kadını

   2. Hacer Altınay

    Meryem de masumiyeti, güveni görüyor. Meryemi Sığınacak yer olarak görüyor.

   3. Ceyda Duru

    İşte aradığım yorum ona aşık ama ona bunu söyleyemez çünkü egosu var

   4. Rose Berry

    Sapık gibi ya anlayamadım ben

  94. Belgin Özyürek

   Mesajı ben söyleyeyim

  95. Gokce Cokkaynar

   Yıllar önce Ayten Alpman na bu şarkıyı zorla söyletiller

  96. Gokce Cokkaynar

   Yalan bu dizi Yahudilerin şarkısı marşı olan bir başkadır benim memleketim dir bu kızda zaten yahudidir ben dizi izlemedim şu an gördüm bizim memlekemiz diyorlar ülkemize bu şarkıyla ilgili araştırma yapin

  97. life _

   BEN DİZİYİ BEĞENDİM!!!

  98. Merveli Demir Ertel

   kadin burada yaslandi valla ...

  99. Leyla Sinn

   Içimiz dışımız dizi oldu.

  100. Meltem Navin

   Cok guzel bir dizi gercekler ve herkes cok dogol oynamis..Tebrikler👍👌